A kereső kutyák a keresendő szag megtalálásakor bizonyos, általunk kialakított jelzésmóddal jelzik a szagforrás pontos helyét.
A robbanás veszélye miatt a robbanóanyag-kereső kutyák pl. úgynevezett passzív jelzést produkálnak, amikor is ülve, vagy fekve, de mindenképp mozdulatlanul mutatják a robbanóanyag pontos helyét. Ehhez nem kell tűzszerésznek lenni, hogy értsük, mennyire fontos, hogy a kutya jelzésmódja stabil legyen, hisz egy instabilabb anyagot ha a kutya nekiáll a lábával piszkálni, akkor könnyen bekövetkezhet a detonáció, és ez természetesen mind a kutyára, mind a környezetére végzetes lehet.
Aktív jelzésmódnak nevezzük a kaparást, illetve minden olyan kialakított viselkedésmintát, ahol a kutya aktívan törekszik a keresendő szag irányába. Példaként említeném a szarvasgomba kereső kutyát, aki törekszik a talaj alatt lévő gomba felé, ezzel megmutatva a gazdájának a gomba pontos helyét. Az aktív jelzés témakörébe tartozik az ugatás is. Ezen jelzésmódot olyan kutyáknál célszerű kialakítani, ahol a kutya póráz nélkül keres, pl. egy eltűnt személyt, vagy éppen veszélyes mérget és nagy az esélye, hogy a kutyavezetőtől távolabb kerül. Terepi körülmények között is, amennyiben a kutya úgy találja meg a keresendő szagot, hogy a kutyavezető nem látja, hangos ugatással jelzi, hogy gyere gazdám, itt van, megtaláltam. Aktív, ugatás jelzésmódot alkalmazunk pl. a méreg és tetemkereső kutyáknál is, ahol a kutyának a természetbe kidobott, csaliétekbe rejtett karbofuránt kell megtalálnia. A karbofurán olyan veszélyes vegyület, amivel ha a kutya érintkezik, azonnal elpusztul.
A kutya jelzésmódjának fejlesztése
Most, hogy megismertük a jelzésmódokat, megmutatjuk nektek, hogy hogyan is kezdjük. A zsákmányszerző ösztönt kihasználva, illetve azt fejlesztve, egy a kutya számára jól fogható zsákmánnyal rendszeresen játszunk a kutyáinkkal. A játék mellett fejlesztjük a koncentráció képességet, valamint az engedelmes munkát. A jelzésmód kialakításnak csak akkor állunk neki, amikor a kutya fegyelmezett, jól fókuszál, és a lehető legnagyobb akaratot mutat a zsákmány megszerzésére. Ezt azért tesszük, mert így a gyakorlatok során sokkal tisztább neki a feladat, van már rendszer az életében. A jelzésmód kialakítás nem lehet össze-vissza szaladgálás, nem lehet pórázon rángatás. Minél kevesebbet avatkozik az ember a jelzésbe, annál nagyobb az esélye, hogy a kutya nem társít be rossz dolgokat. Persze erről még hosszasan tudunk beszélni, most nézzétek meg a videót, hogy mire is gondolunk.